
Rynek pierwotny a wtórny?
Pozostaje pytanie: rynek pierwotny czy wtórny?
Zaletą nieruchomości na rynku pierwotnym jest ich nowoczesność. Pierwszy właściciel ma pełną kontrolę nad aranżacją nieruchomości, a także pewność, że mieszkanie nie posiada żadnych usterek spowodowanych przez poprzednich właścicieli.
Jedna z wad tego typu mieszkania jest ograniczony wybór lokalizacji, ponieważ deweloperzy często budują swoje nieruchomości na obrzeżach miasta. Kolejną wadą jest długi czas oczekiwania na dostępność (średnio 2 lata).
Choć ceny nieruchomości z rynku pierwotnego są wyższe, warto pamiętać, że idą one w parze z wyższą estetyką i potencjalnie niższymi kosztami utrzymania.
Mieszkanie z rynku wtórnego posiada jedną zauważalną zaletę – już istnieje. Różnorodność lokalizacji umożliwia znalezienie interesującej oferty nawet w samym centrum miasta.
Bez problemu można wejść do środka, zrobić zdjęcia oraz ocenić stan techniczny. Potrafimy wykryć defekty i zauważymy obszary wymagające remontu czy wymiany elementów.
Dlatego kupując mieszkania z rynku wtórnego musimy liczyć się z kosztami związanymi z ewentualnym remontem.
Jeżeli rozważasz zakup mieszkania, warto skoncentrować się na kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim, analizuj nie tylko koszty samego zakupu, ale również uwzględnij dodatkowe wydatki, takie jak remont czy wyposażenie.